Subordinate Posts

Staten Island Post No. 6- Chartered 3/4/1950
Commander – Leonardo Sciortino
Adjutant – Eustace G. Kiriakos, PCG- Email
Grand Post Representative – James Ruggiero, PC- Email
Meeting Place: 200 McClean Ave., Staten Island, NY 10305  

Niagara Frontier Post No. 10- Chartered 2/1950
Commander – Brian Steward Email
Adjutant – Gilbert G. Adams- Email
Grand Post Representative – Richard Wolf
Grand Post Judge Advocate – Paul E. Rudnicki
Treasurer General – Brian E. Will, PCG
Meeting Place: 32⁰ Masonic Community Center, 2379 Union Rd., Cheektowaga, NY on the 5th Tuesday of the month at 7pm  

James A. Hard/Wayne Charter Post No. 12- Chartered 10/6/1950
Commander – Fernando Palmeroni-Email
Adjutant – Vance R. Collom –Email
Grand Post Representative – F. Jay McCullough- Email
Meeting Place: Webster Lodge 538, 30 Orchard St., Webster, NY  

Temple Post No. 19- Chartered 11/10/1950
Commander – John Andrades – Email
Adjutant – John Andrades, Jr.- Email
Grand Post Representative- Bob Parry- Email
Meeting Place: 71 W. 23rd Street, 12th Floor, New York, NY   Ninth

Manhattan Post No. 22- Chartered 6/20/1951
Commander – Michael Seeley- Email
Adjutant- Gustavo Teran –Email
Grand Post Representative –
Meeting Place: Whitestone Masonic Hall, 149-39 11th Ave, Whitestone, NY   Suffolk Post

No. 23- Chartered 10/23/1952
Commander – Bill Arnold
Adjutant – Charles Mendell, PCG – Email
Grand Post Representative -Vincent Scaldone
Quartermaster General- Vincent Scaldone
Meeting Place: Riverhead Lodge 645, Route 25, Riverhead, NY  

Tenth Manhattan Post No. 27- – Chartered 2/2/1956
Commander –
Augustin Paz Adjutant – John P. Rowan PCG – Email
Grand Post Representative – Kenneth Buscemi – Email
Meeting Place: 71 W. 23rd Street, Wendel Walker Lounge, New York, NY  

Beth El Post No. 29- Chartered 6/18/1956
Commander – Victor Semiinario
Adjutant – Robert C. Predmore – Email
Grand Post Representative – Robert Clawson
Meeting Place: Hoffman Lodge 412, 9 Courtland St., Middletown, NY  

Genesee-Wyoming Post No. 32- Chartered 11/9/1957 Commander – Robert R. Carter Adjutant – Grand Post Representative – Robert Ball Adjutant General – Donald R. Kunego PCG Chaplain General- Robert Ball Meeting Place: Attica Lodge 462, 39 Main St., Attica, NY meets as called  

Oswego Post No. 43- Chartered 4/4/1964
Commander – Norman Kruth- Email
Adjutant – Michael Regan – Email
Grand Post Representative – Charlie Blood
Commander General – Carl R. Hoyt, Sr.
Meeting Place: Scriba Lodge 414, 1416 Route 49,Constantia, NY Third Saturday of the month at 1730 dinner 1930 meeting  

Cortland Madison Post No. 44
Commander – Howard Dennison – Email
Adjutant – Fred M. S. Downs – Email
Grand Post Representative – Brian E. Ziegler, PC – Email
Meeting Place: Lodge, 28 Main St., Marathon [Various Lodges throughout the District]  

Waverly Post No. 45
Commander- Gary Mccarthy –Email
Adjutant- Walter Madison
Grand Post Representative  

Henry Biel Post No. 46- Chartered 4/12/1980
Commander – Robert Valdivieso –Email
Adjutant – Harrison Greene- Email
Grand Post Representative- Greg Feldmen Chaplin General- Thomas Piper
3rd Lt Commander General- Harrison Greene
Meeting Place: Kismet Shrine Center, 18 W. Nicholai St., Hicksville, NY 4th Monday of the month, 8pm  

Mort Whitman Post No. 50- Chartered 5/7/1987
Commander – Tony Perez
Adjutant – Robert Stack – Email
Grand Post Representative- Ray Bender
Meeting Place: Scottish Rite Hall, 28 Lincoln Ave., Rockville Center, NY, First Tuesday of the month 8pm  

Turning Point Post No. 52 – Chartered 4/23/1994
Commander –
Adjutant – Albert A. Aubin- Email
Grand Post Representative-
Meeting Place: Franklin Lodge 90, 310 Northline Rd., Ballston Spa, NY  

R. Malcolm Hunter Post No. 53
Commander – Dana Verissimo – Email
Adjutant – Ernest Tiebout – Email
Grand Post Representative- Tom MacManus
Meeting Place: 150 Myers Corners Rd., Wappingers Falls, NY, 2nd Monday of every month at 1930 hours  

Battle of Oriskany Post No. 55
Commander – Pat Dann Email
Adjutant – James Kernan Email
Grand Post Representative – Robert Jones
Meeting Place: O.E.S. Campus Chapel, 1400 Utica St., Oriskany, NY  

Barry R. Cox, Sr. Post No. 57
Commander – Bruce Bogerd Email
Adjutant – Murry Cohen, PC –Email
Grand Post Representative – Murry Cohen, PC –Email
Meeting Place: Stony Point Wawayanda Lodge, 601 Main St., Sparkill, NY Meets last Wednesday of every month  

Forrest Vosler Post No. 58
Commander – Frank Gitro-
Adjutant – Steven Shull –Email
Grand Post Representative – Richard Trescott, PC –Email
Meeting place: Livonia Lodge 778, 65 Big Tree Rd., Livonia, NY  

Battle of Cranberry Creek Post No. 60
Commander – Jim Gould
Adjutant – Terry Byard –Email
Second Lieutenant Commander General – Stephen Dreizler,
Grand Post Representative- John Cranker  Email
Meeting Place: Alexandria Lodge 297, 24 James St., Alexandria Bay, NY 4th mondays 730 pm  

Broome-Chenango Post No. 61
Commander – F. David Patch
Adjutant – Lester B. Stockwell III- Email
Grand Post Representative – M. Carl Northrup – Email
Meeting Place: Round Hill Masonic Center, 403 W. Main St., Endicott, NY meeting on 5th Monday at 730pm  

Daniel Bissell Post No. 65
Commander – Mark Lowe Email
Adjutant – William Valois Email
Grand Post Representative – Frederick J. Newton
State Director General- Frederick J. Newton, PC
Meeting Place: Pocahontas Lodge 211, 2468 Mound Rd., Rt. 414 & Balsey Rd., Seneca Fls, NY