mwvseal

GrandLodge-Seal-160w

Click HERE for the
MWV Manual
of Procedures

Click HERE for the
MWV Funeral Service Program

Click Here for the

Updates to regulations on uniform

Subordinate Posts

Staten Island Post No. 6

Commander – Anthony Scatorchia

Adjutant – Eustace G. Kiriakos, PCG- Email

Grand Post Representative – James Ruggiero, PC- Email

Meeting Place: Manor Road Armory, 540 Manor Rd., Staten Island, NY

 

Niagara Frontier Post No. 10

Commander – Daniel E. Walther, lV

Adjutant – Gilbert G. Adams- Email

Grand Post Representative – Richard Wolf

Grand Post Judge Advocate – Paul E. Rudnicki

Treasurer General – Brian E. Will, PCG

Meeting Place: 32⁰ Masonic Community Center, 2379 Union Rd., Cheektowaga, NY on the 5th Tuesday of the month at 7pm

 

James A. Hard/Wayne Charter Post No. 12

Commander – Fernando Palmeroni

Adjutant – Vance R. Collom –Email

Grand Post Representative – F. Jay McCullough- Email

Meeting Place: Webster Lodge 538, 30 Orchard St., Webster, NY

 

Onondaga Post No. 17

Commander – Mike Casavol

Adjutant – Milo J. Peterson- Email

Grand Post Representative – Jack Dabowski, PC-

Second Lieutenant Commander General –  Robert T. Mantia

Meeting Place: Memorial Lodge 648, 648 Centerville Pl., N. Syracuse, NY 1st Wednesday of the month 7pm

 

Temple Post No. 19

Commander – Robert L. Parry

Adjutant – John Andrades, Jr.- Email

Grand Post Representative- Bob Parry- Email

Meeting Place: 71 W. 23rd Street, 12th Floor, New York, NY

 

Ninth Manhattan Post No. 22

Commander –

Adjutant- Michael Seeley- Email

Grand Post Representative –

Meeting Place: Whitestone Masonic Hall, 149-39 11th Ave, Whitestone, NY

 

Suffolk Post No. 23

Commander – David Hummel

Adjutant – Charles Mendell, PCG – Email

Grand Post Representative – Donald C. Marino, PC – Email

Meeting Place: Riverhead Lodge 645, Route 25, Riverhead, NY

 

Tenth Manhattan Post No. 27

Commander – Augustin Paz

Adjutant – John P. Rowan – Email

Grand Post Representative – Alirio Orduna – Email

First Lieutenant Commander General – John P. Rowan

Meeting Place: 71 W. 23rd Street, Wendel Walker Lounge, New York, NY

 

Beth El Post No. 29

Commander – Joseph Ryder

Adjutant – Robert C. Predmore – Email

Grand Post Representative – Robert Clawson

Meeting Place: Hoffman Lodge 412, 9 Courtland St., Middletown, NY

 

Genesee-Wyoming Post No. 32

Commander – Robert R. Carter

Adjutant – Dennis M. Turton, Sr., PCG – Email

Grand Post Representative – Mark L. Hopkins, PC – Email

Commander General – Donald R. Kunego

Meeting Place: Attica Lodge 462, 39 Main St., Attica, NY meets as called

 

Oswego Post No. 43

Commander – Norman Kruth

Adjutant – John C. Voetelink – Email

Grand Post Representative –

State Director – Thomas R. Sawyer

Grand Post Chaplain – Curtis W. Cole

Third Lieutenant Commander General – Carl R. Hoyt, Sr.

Meeting Place: Scriba Lodge 414, 1416 Route 49,
Constantia, NY

 

Cortland Madison Post No. 44

Commander – Kevin G. Grewe

Adjutant – Fred M. S. Downs

Grand Post Representative – Brian E. Ziegler, PC – Email

Meeting Place: Lodge, 28 Main St., Marathon [Various
Lodges throughout the District]

 

Henry Biel Post No. 46

Commander – George Heyen

Adjutant – Harrison Greene – Email

Grand Post Representative-

State Director General- Harrison Greene

Meeting Place: Kismet Shrine Center, 18 W. Nicholai St.,
Hicksville, NY 4th monday of the month, 8pm

 

Mort Whitman Post No. 50

Commander –

Adjutant – Robert Stack – Email

Grand Post Representative-

Meeting Place: Scottish Rite Hall, 28 Lincoln Ave.,
Rockville Center, NY, First tuesday of the month 8pm

 

Turning Point Post No. 52

Commander –

Adjutant – Donald Carrier

Grand Post Representative-

Meeting Place: Franklin Lodge 90, 310 Northline Rd.,
Ballston Spa, NY

 

R. Malcolm Hunter Post No. 53

Commander – Charles P. Uhle – Email

Adjutant – Ernest Tiebout – Email

Grand Post Representative- Tom MacManus

Meeting Place: 150 Myers Corners Rd., Wappingers Falls,
NY, 2nd monday of every month at 1930 hours

 

Battle of Oriskany Post No. 55

Commander – Robert Brown

Adjutant – Dennis A. Breheny, PCG

Grand Post Representative – Curtis Hammill

Meeting Place: O.E.S. Campus Chapel, 1400 Utica St.,
Oriskany, NY

 

Barry R. Cox, Sr. Post No. 57

Commander – Bruce Bogerd

Adjutant – Murry Cohen, PC –Email

Grand Post Representative – Ray Heim – Email

Meeting Place: Stony Point Wawayanda Lodge, 601 Main
St., Sparkill, NY Meets last Wednesday of every month

 

Forrest Vosler Post No. 58

Commander – Frank Gitro- Stony Point Wawayanda Lodge, 601 Main
St., Sparkill, NY

Adjutant – Steven Shull –Email

Grand Post Representative – Richard Trescott, PC –Email

Meeting place: Livonia Lodge 778, 65 Big Tree Rd.,
Livonia, NY

 

Battle of Cranberry Creek Post No. 60

Commander – John Cranker

Adjutant – Terry Byard –Email

Fourth Lieutenant Commander General – Stephen Dreizler,

Grand Post Representative- Stephen Dreizler

Meeting Place: Alexandria Lodge 297, 24 James St.,
Alexandria Bay, NY 4th mondays 730 pm

 

Broome-Chenango Post No. 61

Commander – F. David Patch

Adjutant – Lester B. Stockwell III- Email

Grand Post Representative – M. Carl Northrup – Email

Meeting Place: Round Hill Masonic Center, 403 W. Main
St., Endicott, NY meeting on 5th Monday at 730pm

 

Daniel Bissell Post No. 65

Commander – Mark Lowe

Adjutant – William Valois

Grand Post Representative – Frederick J. Newton, PC – Email

Meeting Place: Pocahontas Lodge 211, 2468 Mound Rd.,
Rt. 414 & Balsey Rd., Seneca Fls, NY